رويدادها
شنبه 2 دي 1391 آيا سال2012؛ پايان جهان خواهد بود !؟
آيا سال2012؛ پايان جهان خواهد بود !؟
آيا سال 2012 پايان جهان خواهد بود ؟روزي كه در آن به دليل وقوع يكي از حوادث طبيعي مانند برخورد يك سيارك به زمين همه انسان ها در سراسر جهان خواهند مرد و حيات بر روي زمين از بين خواهد رفت ؟ بدون شك نخستين جوابي كه به ذهن بسياري از ما خطور خواهد كرد "خير " خواهد بود . پايان دنيا در اين سال غيرممكن است .
اما از كجا اينقدر مطمئنيم ؟ چطور مي دانيم كه اين اتفاق هرگز نخواهد افتاد ؟ ما با اطمينان از اينكه هميشه كساني هستند كه بيش از ما به بررسي چنين مسائلي مي پردازند و اگر روزي قرار بر اين باشد كه چنين اتفاقي بيافتد حتماً جلوي آن را خواهند گرفت به سادگي از آن گذشته و چنين مسائلي را غيرممكن اعلام ميكنيم . اما آيا تاكنون به اين موضوع فكر كرده ايد كه اگر اين موضوع حقيقت داشته باشد ، به بسياري از دلايل جوامع و دولت ها از بيان آن خودداري خواهند كرد !؟ آيا ميدانيد كه چنين پروسه اي در طول حيات سيارات كاملاً طبيعي بوده و بارها اتفاق افتاده مي افتد ؟ تاكنون توجه كرده ايد كه از مهمترين دلايل انقراض دايناسورها يكي از همين حوادث طبيعي بوده است ؟ شايد يكي از مشكلات اساسي بسياري از انسان ها همين موضوع باشد ! البته نه سال 2012 ، بلكه برخورد سطحي و بي توجهي به بسياري از اتفاقاتي كه روزانه در پيرامون آنها در حال وقوع است . عده زيادي بر پايان دنيا در سال 2012 اعتقاد دارند . بد نيست تا پيش از هرگونه پاسخي مبني بر قبول يا رد اين نظريه نتايج تحقيقات دانشمندان كه در زير ارائه شده را نيز در ارتباط با اين سال بدانيد . قضاوت اينكه آيا 2012 يا 2020 پايان دنيا است يا خير با شما !
آيا در 2012 تهديدي براي زمين وجود دارد يا خير ؟
در 2012 هيچ اتفاق بدي براي زمين رخ نخواهد داد . سياره مان براي بيش از 4 ميليارد سال به خوبي به حيات خود ادامه خواهد داد . دانشمندان مشهوري در سراسر دنيا تاييد كرده اند كه در 2012 هيچ تهديدي براي زمين وجود نخواهد داشت .
منشاء اين پيش بيني كه جهان در 2012 پايان خواهد يافت از كجاست ؟
داستان از اينجا شروع شد كه نيبيرو (Nibiru ) به سمت زمين در حركت است . نيبيرو يك سياره فرضي است كه توسط سامريانز عنوان شد . اين حادثه اساساً براي ماه مي 2003 پيش بيني شده بود اما وقتي در آن تاريخ هيچ اتفاقي نيفتاد ، روز پايان جهان به دسامبر 2012 تغيير يافت . اين دو افسانه با پايان دوره ها در تقويم باستاني مايان (Mayan ) مصادف با انقلاب زمستاني 2012 (Winter solstice ) همزمان شده . از اينرو روز پايان جهان را مصادف با 21 دسامبر2012 دانستند .
آيا تقويم مايان در 21 دسامبر 2012 پايان مي يابد ؟
درست مثل تقويمي كه به ديوار آشپزخانه تان آويزان كرده ايد و در آن هيچ روزي بعد از 31 دسامبر مشخص نشده ، در تقويم مايان نيز هيچ موردي براي روز 21 دسامبر 2012 تعيين نشده . در اين تاريخ دوره طولاني مدت مايان پايان مي يابد . اما پس از آن درست مثل تقويم شما كه دوباره در تاريخ 1 ژانويه شروع مي شود در تقويم مايان نيز دوره طولاني مدت بعدي شروع مي شود .
آيا پديده اي مثل يك برخورد عظيم اتفاق خواهد افتاد ؟
در دهه بعدي هيچ برخوردي اتفاق نخواهد افتاد ، زمين در 2012 با هيچ جرم آسماني برخورد نخواهد كرد ، حتي اگر برخوردي هم وجود داشته باشد اثرات آن بر روي زمين بسيار ناچيز خواهد بود . زمين و خورشيد در ماه دسامبر تقريباً در مركز كهكشان راه شيري قرار ميگيرند و اين پديده اي است كه به طور سالانه اتفاق مي افتد .
آيا يك سياره كوتوله قهوه اي (browndwarf) بنام نيبيرو (Nibiru ) يا سياره ايكس وجود دارد كه در حال نزديك شدن به زمين و تهديد آن باشد ؟
نيبيرو و داستان هاي ديگر درباره سيارات متمرد يك برنامه و شوخي اينترنتي بيش نيست و پايه و اساس واقعي ندارد . اگر نيبيرو و سياره ايكس واقعي بود و قرار بود تا 2012 با زمين برخورد داشته باشد ، اخترشناسان حداقل طي دهه گذشته بايد آن را شناسايي مي كردند و الان نيز با چشم غير مسلح قابل رويت بود . بديهي است كه چنين چيزي وجود ندارد . اريس واقعيت دارد اما آن يك سياره كوچك مثل پلوتو (Pluto ) است كه در حاشيه خارجي منظومه شمسي باقي خواهد ماند . كمترين فاصله اي كه تا زمين بايد طي كند 4 ميليارد مايل است .
تئوري تغيير قطبيت (polar shift ) چيست ؟ آيا حقيقت دارد كه پوسته زمين به دور هسته چرخش 180 درجه دارد كه به طور روزانه انجام مي گيرد ؟
واژگوني در چرخش زمين امري محال و غيرممكن است . حركات آهسته قاره وجود دارد ( مثلاً قاره قطب جنوب در صدها ميليون سال قبل در نزديك استوا قرار داشته ) اما اظهار واژگوني قطب ها يك موضوع بي ربط است . هرچند بسياري از سايت ها براي افراد ساده حرف هايي دارند . آنها اظهار مي كنند ارتباطي بين چرخش و قطبيت مغناطيسي زمين وجود دارد كه به صورت غير منظم تغيير مي كند . يك واژگوني مغناطيسي نيز وجود دارد كه به طور متوسط هر 400000 سال يكبار بروز مي كند . تا جايي كه ما مي دانيم يك چنين واژگوني مغناطيسي اي هيچ خطري براي حيات روي زمين در برندارد . به هر حال وقوع يك واژگوني مغناطيسي تا چند هزاره بعدي غير محتمل است .
آيا زمين در سال 2012 در خطر برخورد با يك شهاب سنگ قرار دارد ؟
زمين هميشه در معرض خطر برخورد دنباله دارها و آستروئيدها (asteroids ) بوده است هر چند كه برخوردهاي بزرگ بسيار نادر هستند . آخرين برخورد بزرگ مربوط به 65 ميليون سال قبل بود كه منجر به انقراض دايناسورها گرديد . امروز اخترشناسان در حال انجام يك بررسي و كاووش به نام « گارد فضايي » هستند تا هر آستروئيد نزديك به زمين را خيلي قبل تر از برخوردش با زمين شناسايي كنند . در حال حاضر هيچ آستروئيد تهديد كننده اي - آستروئيدي كه دايناسورها را كشت را شناسايي نكرده اند . تمام كارهاي انجام گرفته به صورت علني همراه با اكتشافات به دست آمده به طور روزانه در وب سايت NEOProgram Office website قرار مي گيرد . بنابراين شما مي توانيد خودتان ببينيد كه هيچ برخوردي در 2012 براي زمين پيش بيني نشده است .
                                                                           
                                                                         روابط عمومي دانشگاه پيام نور مركز رامهرمز
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر

 
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
مهمان (PortalGuest)


مجری سایت : شرکت سیگما